OstravaDnes.cz
OstravaDnes.cz » Zpravodajství » Magazín

V prašném prostředí vás ochrání polomasky i ochranné brýle

05.02.2024
Pokud nemáte správné vybavení, tj. vhodné ochranné pomůcky, práce v prašném prostředí může být zdraví velmi nebezpečná. Vdechování jemných částic může způsobit vážná poškození plic i dýchacích cest. Naštěstí existují ochranné pomůcky, které vás před těmito riziky dokážou efektivně ochránit. Které to jsou?
Ilustrační snímek | Zdroj: www.ardon.cz
Na prašné prostředí běžně narazíte v mnoha oborech lidské činnosti. Zejména je to při práci ve stavebnictví, u demolic, při těžbě surovin, ve slévárenství, při zpracování kovů či dřeva atd. Všechny tyto práce s sebou nesou riziko vdechnutí jemných prachových částic. Zvýšenou prašnost ale mohou vykazovat i zdánlivě bezpečná odvětví, jako je pekařství, zpracování potravin nebo textilní výroba. Aby nedošlo k poškození vašeho zdraví nebo zdraví vašich zaměstnanců, je nutné v takových prostředích používat ochranné pomůcky.

V tomto článku se proto podíváme blíže na to, které konkrétní pomůcky vás spolehlivě ochrání při práci v prachu.

Jak prašné prostředí definuje BOZP?


Prašnost v pracovním prostředí je definována jako znečištění ovzduší hmotnými částicemi. Prach vzniká drcením pevných materiálů. Jiné případy jsou znečištění kouřem či dýmem. Zákon o BOZP určuje přesné hygienické limity expozice prachu v pracovním prostředí.

Ochranné brýle


Prach a jiné částice mohou v kontaktu s očima způsobit nejen jejich podráždění, mohou také, třeba i nenávratně, poškodit zrak. Ochranné brýle jsou proto při práci v prašném prostředí naprostou nezbytností. Aby dokázaly zabránit pronikání částic do očí ze všech směrů (zpředu, shora i ze stran), měly by těsně přiléhat k obličeji. Vhodné jsou uzavřené ochranné brýle, které zajistí maximální ochranu.

Filtrační polomasky


Na rozdíl od jednorázových ústenek, filtrační polomasky dokonale těsní a zachytí i velmi jemné prachové částice. Mají vyměnitelné filtry, které lze měnit podle prostředí a druhu prachu. Pro vysokou ochranu zvolte vždy polomasku minimálně třídy FFP2 nebo FFP3.

Celoobličejová maska


Nejvyšší ochranu poskytuje celoobličejová maska, která jak patrno z jejího názvu kryje celý obličej včetně očí. Maska by měla těsnit po celém obvodu obličeje. Jedině tak nepropustí žádné částice do očí ani dýchacích cest. Maska přes celý obličej se využívá v prostředí s extrémní prašností.


Ilustrační snímek, Zdroj: www.ardon.cz

Vhodný pracovní oděv


Kromě ochrany dýchání není dobré zapomínat i na vhodný pracovní oděv. Ideální jsou montérky z hustě tkané bavlněné látky s dlouhými rukávy i nohavicemi. Montérky dokážou dobře chránit tělo před proniknutím prachu a nečistot. Obecně platí, že by oblečení mělo být uzavřené, aby se prach nedostal až na pokožku. Knoflíky a zipy by měly být kryté patkami.

Doporučujeme zvolit montérky odolné vůči opotřebení s mnoha kapsami na nářadí. Zároveň by měly být pohodlné a umožňovat volný pohyb. Pro lepší viditelnost na pracovišti je vhodné vybírat ideálně výrazné (či přímo výstražné) barvy.

V zaměstnáních, kde se lidé setkávají s vysokou prašností, jako stavební a demoliční práce, hutnictví nebo hornictví, je striktně vyžadováno používání takových ochranných pomůcek, které chrání nejen před akutními úrazy, ale i před dlouhodobým poškozením zdraví. Investice do kvalitních pomůcek se vždy vyplatí.

Tápete s výběrem vhodných pomůcek pro práci v prašném prostředí? Na Ardon.cz najdete vše, co pro dokonalou ochranu při práci budete potřebovat.

Autor: Pl
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Fotogalerie:

Další články z rubriky Magazín

Vysokoškoláky trápí úzkost z mluvení na veřejnosti, dokládá výzkum

Vysokoškoláci mají stále velký deficit ve svém veřejném projevu, který je přitom pro jejich akademický a kariérní úspěch klíčový. Často to vede až k úzkostným stavům. Úzkost z mluvení na veřejnosti mají častěji ženy a nebinární osoby. Paradoxně ...

Nejmódnější letní šaty na sezonu 2024 od TATUUM

Ve světě módy, kde každá sezona přináší nové inspirace, letní šaty od TATUUM na rok 2024 představují styl a svěžest. Značka TATUUM reaguje na očekáván ...

První Toyoty Hilux na vodík se již testují na silnicích

Britské zastoupení automobilky Toyota ve svém závodu v anglickém hrabství Derbyshire už vyrobilo celkem 10 prototypů modelu Hilux poháněných palivovým ...

Expert: V boji se závislostmi stále chybí dostatečná prevence

V České republice stále chybí dostatečná prevence v boji s alkoholem. Vyplývá to i z aktuálního průzkumu Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Pouze 52 % ...

Jak postupovat při reklamaci zájezdu

S příchodem teplého počasí již mnoho Čechů tráví pracovní dny sněním nad letní dovolenou a relaxováním (zejména) u moře. Velká část z nich má také pra ...

Neděle 14.7.2024
Moravskoslezský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes