OstravaDnes.cz
OstravaDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

AČR: Vojáci 53. pluku průzkumu a elektronického boje oslavili v Hrabini dvě jubilea

14.09.2023
Vojáci 53. pluku průzkumu a elektronického boje včera slavnostním nástupem u Národního památníku 2. světové války v Hrabyni oslavili hned dvě jubilea. 10. výročí vzniku útvaru a 30.výročí působení jednotek elektronického boje v Opavě.
Foto: acr.army.cz
Tuto událost si nenechaly ujít osobnosti z armádní i civilní sféry, včetně 1. zástupce náčelníka generálního štábu generálporučíka Miroslava Hlaváče, zástupce velitele pozemních sil brigádního generála Róberta Dziaka, primátora posádkového města Opavy Petra Navrátila a dalších.

Součástí slavnostního nástupu byla ukázka zbraní a techniky všech jednotek 53. pluku. Zájemci si mohli prohlédnout průzkumná vozidla, padáky a ruční zbraně průzkumníků ze 102. průzkumného praporu. 533. prapor bezpilotních prostředků vystavil drony různých typů, techniku geografů a meteorologů představili specialisté Centra ISR. Mezi nejimpozantnější patřil nový mobilní rušič STARKOM, doplňující další vozidla a techniku přistavenou 532. praporem elektronického boje.

10. let existence 53. pluku průzkumu a elektronického boje "generála Heliodora Píky"


Oslavy výročí vzniku útvaru se vážou k datu 1. 12. 2013, kdy došlo v Armádě České republiky k velkým organizačním změnám a tehdejší 53. brigáda průzkumu a elektronického boje byla transformována na 53. pluk průzkumu a elektronického boje.

Primární působnost 53. pluku je v oblasti shromažďování a zpracování informací. K tomu má k dispozici celé spektrum schopností, techniky a specialistů s velmi specifickým výcvikem.

"Informace umí získat z prostoru nasazení prostřednictvím jednotek bojového nebo hloubkového průzkumu, kteří se na místo dopraví pěšky, vozidly nebo na padácích a k průzkumným úkolům jsou vybaveni specializovanými sledovacími přístroji," vysvětluje zástupce náčelníka štábu podplukovník Michal Pírek.

Dalším cenným zdrojem informací bývá podle něj místní obyvatelstvo, s nimiž vstupují v kontakt specialisté na zpravodajství z lidských zdrojů. Obrazové informace ve dne i v noci dokážou získat bezpilotní průzkumné prostředky. Z elektromagnetického spektra pak lze prostřednictvím techniky elektronického boje odposlechnout protivníkovu komunikaci nebo zachytit elektromagnetické záření jeho zbraňových systémů a techniky. "Získané informace jsou vyhodnocovány analytiky specializovanými na jednotlivé druhy dat, případně fúzovány s informacemi dalšími a ve formě zpravodajských produktů jsou poskytovány veliteli, případně dalším relevantním osobám a organizacím," upřesňuje podplukovník Pírek.

V průběhu 10 let existence se vojáci 53. pluku účastnili mnoha národních i mezinárodních cvičení, a to sami nebo jako součást úkolových uskupení Armády České republiky. Svoji profesionalitu dokázali v ostrém nasazení v rámci téměř všech zahraničních operací prováděných Armádou České republiky.

30. let jednotek elektronického boje v posádce Opava


V Opavě se v průběhu dějin vystřídalo nespočet vojenských jednotek a letos to je 30 let, co byla ve zdejší posádce dislokována první jednotka elektronického boje. Byl jí 2. radiotechnický uzel podřízený 1. radiotechnickému středisku Zbiroh. Ten vznikl 1. dubna 1993 a na základech této specializované jednotky prostřednictvím několika dalších reorganizací vznikl současný 532. prapor elektronického boje, který je svou technikou a vycvičenými specialisty v celé české armádě unikátní.

Význam jednotek elektronického boje stále narůstá, a to i v souvislosti se současným konfliktem na Ukrajině. Ukazuje se, že využití jednotek a techniky elektronického boje je v prostředí moderního bojiště klíčové. Tyto jednotky mohou zachytávat komunikaci nepřítele, rušit ji nebo s ní manipulovat. Na velké vzdálenosti jsou schopny zaznamenat a identifikovat pozemní i leteckou techniku protivníka. V neposlední řadě mohou sloužit k ochraně vlastních jednotek před bezpilotními systémy, nebo před dálkově odpalovanými náložemi.

Zástupce velitele 53. pluk průzkumu a elektronického boje plukovník Ivan Mahr svým vojákům ve svém projevu popřál: "Za 10 let doznal náš pluk mnoha změn. V roce 2020 jsme se rozrostli o nový prapor, 533. prapor bezpilotních systémů. Daří se nám modernizovat techniku, zbraně, výstroj. Jen v tomto roce jsme zavedli nový rušič STARKOM, nový bezpilotní průzkumný systém Puma, máme nová spojovací vozidla TITUS, provádíme vojskové zkoušky na nový pasivní sledovací systém DPET, obměňujeme ruční zbraně a mnoho dalšího. Nicméně technika bez vás, vojáků, specialistů by samotná byla k ničemu. Proto nám do dalších let přeji chuť do práce, odhodlanost k plnění náročných úkolů, vůli se vzdělávat a zdokonalovat a v neposlední řadě samozřejmě pevné zdraví a spokojený osobní život."

Zdroj: Armáda ČR
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

V loňském roce zaplatila VZP za léčbu hemofilie téměř miliardu korun

Hemofilie je vzácné dědičné onemocnění, které se projevuje poruchou srážlivosti krve. Vloni se s ním léčilo 1326 klientů VZP (dvakrát více mužů). Léčba hemofilie patří k těm nejnákladnějším, VZP za ni v loňském roce zaplatila rekordních 989 milionů ...

AOPK: Obnova mokřadních biotopů v přírodní rezervaci Kotvice pokračuje

V chráněné krajinné oblasti Poodří začala na počátku března rozsáhlá obnova mokřadních biotopů v přírodní rezervaci Kotvice. ...

Matematická elita se vrací do Ostravy

Po roční pauze se na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity (PřF OU) opět shromáždí matematická elita, aby se zúčastnila Mezinárodní matematické ...

Moravskoslezský kraj opět podpořil slevové karty pro seniory a rodiny s dětmi

Moravskoslezský kraj pokračuje v podpoře slevových karet určených pro seniory a rodiny s dětmi. Tyto karty, známé jako Senior Pas a Rodinné pasy, nabí ...

Nová souprava ComfortJety přijíždí na české koleje. Cestující by mohly svézt ještě před létem

Už před létem by se první cestující mohli svézt v nejmodernějším vlaku Českých drah pro dálkové trasy ComfortJet. České dráhy počítají s jejich prvním ...

Pondělí 22.4.2024
Moravskoslezský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes