OstravaDnes.cz
OstravaDnes.cz » Zpravodajství » Magazín

Vyznáte se v druzích kabelů?

06.07.2022
Bez kabeláže se většina domácností stále neobejde. Kabelů ale na trhu existuje spousta druhů a orientovat se mezi nimi pro laika nemusí být zrovna snadné. Tak vám s tím trochu pomůžeme.
Ilustrační snímek | Zdroj: pixabay.com
Ve světě elektrotechniky jsou kabely a vodiče stále nepostradatelné. Kabel coby soustava dvou či více optických vodičů spojených společným pláštěm nejčastěji slouží k přenosu elektrické energie a optických signálů. Na ukončení kabeláže se používají smršťovací bužírky (https://www.tme.eu/cz/katalog/smrstovaci-buzirky_113255/). Jejich hlavní funkcí je ochrana kabelu proti vnějším vlivům stejně jako utěsnění jeho pájeného spoje na konektoru. Kabel s bužírkou také vypadá esteticky lépe než bez ní. Na trhu (například na e-shopu tme.eu) najdete smršťovací bužírky různých průměrů i značek.

Druhy vodičů


Jednotlivé vodiče bývají buď z plného drátu, nebo tzv. laněné, tedy složené z několika tenkých drátků. Takovýto vodič nese označení licna. Uvnitř samotného kabelu se spolu s elektrickými vodiči může nacházet buď optické vlákno, nebo několik koaxiálních kabelů.

Druhy elektrických kabelů


Elektrické kabely se rozdělují na silové primárně sloužící pro rozvod elektrické energie a slaboproudé, jimž se také říká datové, sdělovací či ovládací. Pak ale existuje spousta dalších typů kabelů sloužících k různým účelům, jako jsou kabely sloužící pro fixní uložení do stěn, žlabů a lišt, kabely závěsné, komunikační, koaxiální, stíněné atd.

Silnoproudé, slaboproudé a závěsné


Volba konkrétního kabelu závisí na jeho primární funkci. Elektrický silový kabel, jak jsme již zmínili, slouží k transportu elektrické energie. Za účelem přenosu dat, informací, signálů a povelů se používá elektrický kabel slaboproudý. Pro venkovní vedení zavěšené na podpěrách je ideální kabel závěsný.

Komunikační, koaxiální a stíněně


Dalším typem je kabel komunikační zabezpečující tzv. drátovou komunikaci. Anténu s televizí dále propojuje kabel koaxiální. Je-li kabel složený z jednoho či více izolovaných vodičů a zároveň obalený společnou vodivou vrstvou, řeč je o kabelu stíněném.

Datové kabely


Pro přenos dat mezi zařízeními, jako jsou televizory, počítače a notebooky slouží kabely datové. Do této kategorie spolu s klasickými sítovými a telefonními kabely patří také kabely USB, Lightning či Thunderbolt.

Optické kabely


Rychlý přenos dat na velké vzdálenosti mají na starosti kabely optické. Jejich předností je velmi široké optické pásmo a s ním související rychlejší přenos dat. Kvalitnější je rovněž i signál přenášený optickými vlákny imunní vůči elektromagnetickému rušení.

Rozdělení kabelů podle způsobu uložení


Další rozdělení kabelů je podle způsobu jejich uložení. To může být buď pevné, nebo pohyblivé. Do prostor, v nichž panují vysoké teploty, je vhodné nainstalovat kabely opatřené silikonovou izolací. Ohni zase po určitou dobu odolají kabely nehořlavé.

Autor: WP
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Magazín

Dobrá platební brána je základem každého e-shopu

Online business je realitou a každý, kdo něco prodává, to musí dělat obvykle i online. Nákupy drahých e-shopových řešení s již implementovanými platebními mechanismy mohou být nad naše finanční možnosti, být pro nás zbytečně komplikované, či nám ...

4 kroky k úspěšnému startu firmy

Každý začátek bývá těžký, ale v podnikání je ještě o něco náročnější. Pokud se právě chystáte spustit první projekt a netušíte, co vás čeká a nemine, ...

Online hazard je stejně zábavný jako klasika

Hazardní hry jsou fenoménem již dlouhá staletí. Když člověk ví, kdy přestat, nejde o nic špatného a už vůbec ne nebezpečného. Vzhledem k pandemii však ...

S úklidem pomáhají organizéry

Kdo si chce udržet ve věcech pořádek, musí jim dát především systém. Pokud každá věc nemá své místo a svou formu, v jaké ji odkládáme, pořádek nikdy n ...

Praktické informace o tažném zařízení

Pokud občas potřebujete přepravit těžký náklad na vozíku, případně si chcete umístit nosič kol do zadní části vozidla, přijde vám vhod tažné zařízení, ...

Pátek 12.8.2022
Moravskoslezský kraj
Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2022 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS | RSS InfoDnes
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.