OstravaDnes.cz
OstravaDnes.cz » Zpravodajství » Magazín

Poznejte 5 největších rizikových faktorů, které ohrožují bezpečnost práce

11.04.2022
Podívejte se na hlavní příčiny úrazovosti na pracovišti a snižte počet nehod u vás ve firmě. Důležité je zejména správné vyhodnocení rizik, kvalifikace zaměstnanců a nastavení procesů.
Ilustrační snímek | Foto: shutterstock.com
Jak by se vám líbilo snížit úrazovost o polovinu nebo se dokonce přiblížit nule? Mnohé organizace ukazují, že je to možné. Základem je důkladná analýza rizik.

Jaké jsou dle statistik nejčastější příčiny pracovních úrazů?


Za většinou úrazů stojí lidská chyba. Skvělou zprávou je, že s tímto faktorem se nejsnáze pracuje - kvalifikací pracovníků, nastavením postupů a kontrolou jejich dodržování.

1. Podcenění rizika
Chybně odhadnuté riziko je na vině u 80 % úrazů. Prevencí je analýza veškerých rizik a proškolení pracovníků.

2. Nedostatek schopností a zkušeností
Mnozí lidé nemají fyzické nebo psychické dovednosti, které jejich práce vyžaduje. Při pohovoru se zajímejte o předchozí zkušenosti. I v průběhu pracovního poměru sledujte, zda zaměstnanec práci zvládá.

3. Špatně nastavené pracovní postupy
Správně nastavené procesy pro každou činnost mohou pomoci minimalizovat úrazovost na minimum. U nejrizikovějších činností nezapomínejte na dohled - aby pracovníci postupy skutečně dodržovali.

4. Technologický stav zařízení
Za velkým počtem úrazů stojí závady na strojích či nářadí. Sázejte proto na kvalitní přístroje a při náznaku potíží je vyměňte.

5. Vnější podmínky
Silný vítr nebo povodně již způsobily nejeden úraz. Pokud pracujete venku, zahrňte tyto faktory do analýzy rizik a za skutečně nepříznivých podmínek práce přerušte.

Jak zvýšit bezpečnost práce ve výškách?


Mezi nejrizikovější obory patří stavebnictví. Nejzávažnější úrazy vznikají právě při práci ve výškách. Pád z výšky patří dokonce mezi celosvětově nejčastější příčiny úmrtí. Na vině bývá zejména špatné zajištění pracovníků a nedodržení stanovených postupů. Nezapomeňte také, že zaměstnavatel má povinnost zajistit ochranu proti pádu ve výškách nad 1,5 metru.

Hlášení pracovního úrazu je náročné, ale je základem prevence


Úraz by měl nahlásit pracovník zaměstnavateli. Ten by měl vyhodnotit, zda se jedná o pracovní úraz či ne. Pokud ano, je povinností objasnit příčiny úrazu a vyhotovit záznam do knihy úrazů. Důležité je upravení pracovních postupů tak, aby se riziko podobného úrazu minimalizovalo. Událost je také třeba nahlásit příslušným orgánům, jinak hrozí pokuta až 400.000 Kč.

Snižte závažnost nehod díky ochranným pracovním pomůckám


Důležitou součástí prevence je vybavení pracovníků špičkovými ochrannými pomůckami, oděvy a pevnými protiskluznými botami. Veškeré vybavení naleznete na jednom místě v e-shopu ARDON.

Autor: Pl
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Magazín

Litá podlaha: Praktické a elegantní řešení pro váš domov

Pokud hledáte moderní a odolnou podlahu s nenáročnou údržbou, pak je litá podlaha ideální volbou. Zachovává si své skvělé vlastnosti po mnoho let, díky tomu se vám ...

Vysokoškoláky trápí úzkost z mluvení na veřejnosti, dokládá výzkum

Vysokoškoláci mají stále velký deficit ve svém veřejném projevu, který je přitom pro jejich akademický a kariérní úspěch klíčový. Často to vede až k ú ...

Nejmódnější letní šaty na sezonu 2024 od TATUUM

Ve světě módy, kde každá sezona přináší nové inspirace, letní šaty od TATUUM na rok 2024 představují styl a svěžest. Značka TATUUM reaguje na očekáván ...

První Toyoty Hilux na vodík se již testují na silnicích

Britské zastoupení automobilky Toyota ve svém závodu v anglickém hrabství Derbyshire už vyrobilo celkem 10 prototypů modelu Hilux poháněných palivovým ...

Expert: V boji se závislostmi stále chybí dostatečná prevence

V České republice stále chybí dostatečná prevence v boji s alkoholem. Vyplývá to i z aktuálního průzkumu Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Pouze 52 % ...

Pátek 19.7.2024
Moravskoslezský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes