OstravaDnes.cz
OstravaDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji se zlepšila

16.03.2022
Kvalita ovzduší v regionu se zlepšila. Vyplývá to ze Situační zprávy o kvalitě ovzduší na území Moravskoslezského kraje za kalendářní rok 2020, kterou na své dnešní schůzi projednali krajští zastupitelé. Ti zároveň schválili další dotace na monitoring ovzduší.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
"Jsem rád, že dýcháme zas o trochu lepší vzduch, že rozloha oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší je menší. Je znát, že práce Moravskoslezského kraje a krajského úřadu, ať už jde o skvěle rozjeté kotlíkové dotace na podporu výměny lokálních topenišť nebo o tlak na ekologizaci provozů zejména velkých znečišťovatelů a uzavírání dobrovolných dohod s firmami, které mají snížit dopady průmyslové výroby na životní prostředí, nese výsledky," uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Dodal, že meziročně (2019/2020) se zmenšila plocha Moravskoslezského kraje s překročením imisního limitu, tj. limitu pro kvalitu ovzduší. "Imisní limit pro velmi jemné částečky frakce pod 2,5 mikrometrů tzv. PM2,5 a denní průměr částic frakce pod 10 mikrometrů tzv. PM10 byl vloni překročen pouze na dvou měřících stanicích - v Ostravě-Radvanicích a ve Věřňovicích. Imisní limit pro benzo(a)pyren sice byl překročen na všech měřících stanicích, došlo však k meziročnímu zmenšení plochy s překročeným imisním limitem pro benzo(a)pyren, a to o 12 procent z celkové plochy kraje. To je významné zlepšení," upřesnil hejtman Ivo Vondrák.

Se zprávou o kvalitě ovzduší a vývoji produkce škodlivin z jednotlivých zdrojů znečišťování ovzduší se krajští zastupitelé seznamují každoročně. Údaje o množství vypouštěných znečišťujících látek jsou dostupné vždy 2 roky zpětně, proto je zpráva aktuálně datována k roku 2020.

Krajský úřad Moravskoslezského kraje průběžně přezkoumává závazné podmínky integrovaných povolení pro podniky, prověřuje, zda při své produkci využívají nejlepší dostupnou techniku, popřípadě jim zpřísňuje emisní limity, a to na úroveň limitů pro v současné době nejlepší dostupné techniky k omezování emisí, tzv. BAT.

"Připravujeme také nové dobrovolné dohody s Třineckými železárnami, společnostmi BorsodChem MCHZ, Lenzing Biocel Paskov a. s., OKK Koksovny. Cílem těchto dobrovolných dohod je realizace takových opatření, která nad rámec legislativy ČR a EU povedou k dalšímu zlepšení stavu životního prostředí v dané oblasti," vysvětlil hejtman Ivo Vondrák.

Moravskoslezský kraj se připravuje na 4. kolo kotlíkových dotací. Krajští radní tento týden podali žádost o zhruba 700milionovou dotaci pro region. "Výzvu vyhlásilo ministerstvo životního prostředí koncem února. Pro celou republiku je k dispozici 5 miliard korun na výměnu neekologických kotlů. Kolik peněz nakonec do kraje přijde, by měl určit zájem občanů. Od září se předběžně o dotaci na nový kotel přihlásilo 5503 žadatelů," řekl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Krkoška s tím, že státní podpora na výměnu jednoho kotle bude ještě navýšena o 7,5 tisíce korun z krajského rozpočtu, případně také o příspěvek obce, ve které žadatel bydlí. "Ostré žádosti o kotlíkové dotace bude krajský úřad přijímat pravděpodobně od 1. července. Pokud si ministerstvo pospíší a peníze, o které jsme požádali, dostaneme rychleji, budeme žádosti přijímat už koncem jara," upřesnil náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Lidé mají už jen zhruba půl roku na výměnu neekologických kotlů. Od začátku září bude totiž ze zákona zakázáno používat kotle první a druhé emisní třídy. Pokud je někdo neodstaví, hrozí mu pokuta až padesát tisíc korun. Výjimku by podle informací z Ministerstva životního prostředí měli dostat ti, kdo budou mít podanou žádost o dotaci, těm se lhůta prodlouží o jeden rok.

"Podle odhadů je v Moravskoslezském kraji ještě asi 25 tisíc kotlů, které by měly být nahrazeny ekologickými zdroji. Proto se už několik let snažíme lidem s výměnou kotle pomoci. Za posledních 8 let jsme v našem regionu schválili téměř 23 tisíc žádostí o kotlíkovou dotaci. Z toho už je vyměněno i proplaceno přes 85 procent kotlů, k proplacení v tuto chvíli zbývá zhruba 3 tisíce žádostí. Lokální topeniště jsou jedním z hlavních zdrojů znečištění ovzduší, takže prosím všechny, kdo mají vlastní kotel, aby byli vůči životnímu prostředí i svým sousedům ohleduplní a zkontrolovali si, zda topí správně a zda se nařízená výměna neekologického kotle netýká právě jich," dodala radní Moravskoslezského kraje pro životní prostředí Zdenka Němečková Crkvenjaš.

Moravskoslezský kraj každoročně také přispívá na monitoring kvality ovzduší. Letos částkou 2,1 milionu korun. "Díky příspěvku kraje na monitoring ovzduší můžeme měřit i na místech, kde se to standardně neprovádí. Pro tento rok jsou tak navíc oproti státem hrazenému monitoringu měřící zařízení umístěna také v Ostravě-Hrabůvce, Ostravě-Krásném Poli, Bruntále, Břidličné a Heřmanicích," uzavřela radní Zdenka Němečková Crkvenjaš.

Zdroj: Moravskoslezský kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

V Česku klesá porodnost, tento trend bude zřejmě pokračovat

V České republice se rodí méně dětí. Průměrný počet dětí narozených jedné ženě, loni meziročně klesl z 1,83 na 1,66. Zatímco v minulosti jsme byli v tomto parametru na špičce Evropy, tak nyní už tomu tak není a situace se bude zřejmě v dalších ...

Moravskoslezští záchranáři otevřeli své základny veřejnosti

V pondělí 15. května, proběhl na dvanácti výjezdových základnách ZZS MSK Den otevřených dveří. Datum nebylo zvoleno náhodou, protože si v něm každoroč ...

ČOI: Vánoční řetěz s LED diodami může způsobit úraz elektrickým proudem

Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je výrobek, který může znamenat pro spotřebitele vážné riziko úrazu elektrickým proudem. Jedná ...

Lidé se sluchovým a kombinovaným postižením si snadněji pořídí doklady ve zkrácené lhůtě

Bezbariérovost, lidský přístup a otevřenost. S tím se mohou setkat lidé, kteří si přijdou na Ministerstvo vnitra vyřídit doklady ve zrychlené lhůtě. P ...

Eaton pomohl zachránit a obnovit historické varhany Ostravsko-opavské diecéze

Společnost Eaton, která se zabývá inteligentním řízením energie, přispěla k záchraně a obnově historických varhan v kostele sv. Vojtěcha. Varhany, kte ...

Pondělí 5.6.2023
Moravskoslezský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes