OstravaDnes.cz
OstravaDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Moravskoslezský kraj pomůže s financováním sociálních služeb, přispěje i na vznik nových

17.12.2021
Krajští zastupitelé schválili řadu projektů a materiálů v sociální oblasti. Z krajského rozpočtu tak například v příštím roce půjde 1,5 milionu korun na provoz Senior Pointů, dále 2,6 milionu korun na výstavbu nových sociálních služeb v obcích Bolatice a Dívčí Hrad. Kraj také návratnou finanční výpomocí zajistí plynulé financování krajské sítě sociálních služeb, pro tyto účely má vyčleněno skoro 200 milionů korun.
Foto: msk.cz
"Péči o lidi, kteří jsou odkázaní na pomoc svého okolí, bychom měli vnímat ani ne jako naši povinnost, ale spíše jako samozřejmost. Ve vyspělé společnosti nemůžeme dopustit, aby nebylo postaráno o potřebné, aby se naši senioři cítili osamocení nebo aby se zavíraly oči před různými možnými sociálními problémy. Proto Moravskoslezský kraj každoročně podporuje řadu projektů a programů, zajímáme se o potřeby seniorů, handicapovaných či dlouhodobě nemocných, jsme zkrátka stále soudržnější," uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil.

Kraj zafinancuje provoz 16 Senior Pointů v regionu


Mezi 8 žadatelů rozdělili krajští zastupitelé 1,54 milionu korun, které budou využity na provoz celkem 16 kontaktních míst pro seniory. "V Senior Pointech nacházejí starší lidé nejen společnost a zábavu, ale také spoustu užitečného. Vyškolený personál se snaží seniory chránit před nejrůznějšími nástrahami, zvyšovat jejich bezpečnost, ale taky finanční a spotřebitelskou gramotnost. Stručně řečeno se snaží babičky a dědečky chránit před šmejdy a dávají pozor, aby se necítili osamocení nebo třeba odmítaní," vysvětlil náměstek hejtmana kraje Jiří Navrátil a připomněl, že v Senior Pointech bývají pravidelně rozdávány bezpečnostní hlásiče, občané nad 55 let si tam také mohou vyřídit slevový Senior Pas.

"Zájemci najdou Senior Pointy v celkem 14 městech v našem regionu. Jsou umístěny na dostupných místech, jako jsou knihovny, společenská centra, městské úřady nebo důležité dopravní uzly. Tato kontaktní místa chceme zpřístupnit co největšímu množství klientů," řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje s tím, že seznam a provozní dobu lidé najdou na stránkách Senior Pointů.

V obcích Dívčí Hrad a Bolatice vznikají nové sociální služby


Obci Dívčí Hrad poskytl Moravskoslezský kraj 1 milion korun na rekonstrukci objektu, do kterého se přesunou dvě stávající sociální služby a vznikne nová, třetí. Obec si tak vytvoří zázemí, ve kterém bude nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, přesune se tam také sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi, která má předcházet jejich sociálnímu vyloučení. "Ve zrekonstruované budově občané najdou taky úplně novou registrovanou sociální službu - odborné sociální poradenství zaměřené na dluhy. Do této dluhové kanceláře se lidé budou moci přijít poradit o svých finančních potížích a budou je řešit s odborníky. Podobná služba je v této lokalitě velmi potřebná, a tak jsem rád, že krajští zastupitelé milionový příspěvek na projekt odsouhlasili," řekl náměstek hejtmana kraje Jiří Navrátil.

Projekt na rekonstrukci budovy, v níž budou tři výše zmiňované služby působit, vyjde obec na necelých 7 milionů korun. Přes 5 milionů korun obec získala z EU, milion od kraje, 740 tisíc korun zaplatí ze svého.

"Moravskoslezský kraj přispěje 1,6 milionu korun na novostavbu domova pro seniory v Bolaticích, ve kterém bude působit také denní stacionář pro seniory. Domov bude mít kapacitu 32 lůžek a jeho služby jsou naplánované tak, aby co nejdéle zachovaly soběstačnost uživatelů. Tedy, aby se senioři neizolovali ve svém pokojíku, ale udržovali vazby se svými blízkými a v rámci svých možností nadále využívali veřejné služby," vysvětlil náměstek hejtmana kraje Jiří Navrátil a doplnil, že náklady na vznik domova a stacionáře jsou vyčísleny na 85 milionů korun. 46 milionů zaplatí obec ze svého rozpočtu, 37 milionů získala od státu, Moravskoslezský kraj na projekt přispěje 1,6 milionu korun.

I letos získají neziskovky návratnou finanční výpomoc


Moravskoslezský kraj opět pomůže sociálním službám s plynulým financováním jejich provozu. "Celkem 288 sociálním službám bezúročně půjčíme necelých 200 milionů korun. Tímto způsobem už několik let nestátním neziskovým organizacím působícím v sociální oblasti pomáháme překlenout první měsíce roku, než jim potřebné finance poskytne stát. Poskytovatelé služeb naši pomoc velmi oceňují, kdyby měli peníze získávat jinde, stálo by je to mnohem více energie a starostí, taky by se jim to mohlo prodražit," vysvětlil náměstek hejtmana kraje Jiří Navrátil a upřesnil, že kraj neziskovkám bezúročně půjčí 199,86 milionu korun.

Zdroj: Moravskoslezský kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Nová ambulantní rehabilitace v havířovské nemocnici přivítá první pacienty

HAVÍŘOV - Po třinácti měsících náročných rekonstrukčních prací byla slavnostně otevřena nově zrekonstruovaná ambulantní rehabilitace. Cílem rekonstrukce bylo celkově prosvětlit a provzdušnit prostor a změnou prostorové dispozice umožnit novou ...

Moravskoslezský kraj je v České republice lídrem v podpoře sociálního podnikání

Žádný jiný kraj v České republice nepodporuje sociální podnikání v takovém rozsahu a s takovou kontinuitou, jako Moravskoslezský kraj. Také letos přis ...

Návštěvníci Ostrava Beach Pro vyšlapali na Oranžových kolech Nadace ČEZ přes 100 tisíc pro malé volejbalisty

Návštěvnicí prestižního beachvolejbalového turnaje Ostrava Beach Pro v sobotu v Dolních Vítkovicích vyšlapali na Oranžových kolech Nadace ČEZ přes 100 ...

AOPK: K pralesu Mionší se letos můžete vydat až v srpnu

Beskydy - Na naučnou stezku k nejznámějšímu beskydskému pralesu se letos můžete s průvodcem vydat až od 1. srpna. ...

Od neděle 9. června 2024 dojde k letním změnám jízdních řádů regionálních vlaků ČD

V neděli 9. června vstoupí v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních řádů. Ve většině regionů dojde jen k dílčím změnám, které zlepší nabíd ...

Neděle 16.6.2024
Moravskoslezský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes