OstravaDnes.cz
OstravaDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Věda v páteční večer propojí celou Ostravu, startuje totiž Noc vědců

22.09.2021
V pátek 24. září startuje od 17 hodin Noc vědců hned v 6 ostravských institucích. Svůj pohled na letošní téma ČAS představí nejen 2 univerzity, ale také Ústav geoniky Akademie věd, Moravskoslezská vědecká knihovna, Svět techniky a nováčkem popularizační akce je Národní zemědělské muzeum v Dolní oblasti Vítkovice.
Foto: nocvedcu.cz
Jak nad tématem ČAS přemýšlí filozof, ekonom, strojař, lékař nebo zemědělec? Každý ho vnímá, využívá a prezentuje trochu jinak. Na jednotlivých stanovištích v Ostravě proto organizátoři chystají workshopy, přednášky, diskuze, prohlídky a pokusy, aby návštěvníkům ukázali čas ze všech možných úhlů! Program v letošní netradiční kombinaci offline i online startuje v pátek. Online program bude dostupný i po skončení akce.

Ostravská univerzita zve na cestu kolem světa do laboratoří nebo na zdravý fast food

Ostravská univerzita si připravila kombinaci online a offline programu. Ten fyzický se uskuteční ve třech budovách univerzity, a to Přírodovědecké fakulty (Chittussiho 10), Lékařské fakulty (Syllabova 19) a Fakulty soc. studií (Českobratrská 16), kde se na programu podílí také Filozofická a Pedagogická fakulta.

Z programu na budovách jsou proto připraveny hry, workshopy, komentované ukázky, ale také přednášky. Vydejte se na cestu kolem světa přes časová pásma, vyzkoušejte si zdravé "fast food" vaření, poznejte koryto řeky v čase nebo se naučte efektivně plánovat čas dětí. To jsou jen střípky z aktivit, které fakulty chystají.

Online část programu poběží premiérově od 17:00, stejně jako fyzická Noc vědců. "Letos jsme si pro diváky opět připravili online pořad s diskuzemi, s názornými ukázkami i s hereckým vystoupením. Obsahově jsme volili aktivity, které bychom návštěvníkům v rámci našich budov neuměli ukázat. Proto jsme se vydali do terénu zkoumat stromy, objevili krásy toho, co dělají rostliny, když se zrovna nedíváme nebo herecky ztvárnili historické postavy a jejich vnímání času," upřesňuje online podobu pořadu Petra Čubíková, koordinátorka programu na Ostravské univerzitě. V průběhu Noci vědců na univerzitě organizátoři chystají přes padesát aktivit - vybere si nejmladší publikum, ale i nároční návštěvníci. Program je připravovaný tak, aby si každý našel to své.

VŠB-TUO otevře laboratoře, kam se běžný smrtelník nedostane

Během letošní Noci vědců s podtitulem ČAS vás na VŠB - Technické univerzitě Ostrava zavedou na místa, na která se běžný smrtelník nedostane - do laboratoře SMART FACTORY, centra 3D tisku PROTOLAB, do těsné blízkosti Karoliny - nejvýkonnějšího superpočítače v České republice v budově IT4Innovations. "Komentované ukázky a přednášky našich vědců zachycují proměny života a technologií v čase, ale také odhalují "nejkratší čas", "iluzi obráceného času" atd., zkrátka pohlížejí na tento fenomén z různých úhlů pohledu," přibližuje program ostravské techniky koordinátorka Noci vědců na VŠB-TUO Jarmila Černá.

Do Noci vědců se zapojila pracoviště napříč univerzitou. Těšit se můžete na program všech sedmi fakult, výzkumných ústavů, Planetária Ostrava, Geologického pavilonu i Univerzitní knihovny. Kromě osobního setkání 24. září od 17:00 do 22:00 si na univerzitě pro návštěvníky organizátoři připravili také 15 video příběhů a video přednášek, které si mohou na webu Noci vědců prohlédnout až do konce roku.

Věda propojí celou Ostravu

Kromě dvou ostravských univerzit se do Noci vědců zapojují další čtyři instituce: Moravskoslezská vědecká knihovna, Ústav geoniky AV ČR, Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovice a nově také Národní zemědělské muzeum. A i zde si připravili program hodný tématu čas. Jak je to s moderní uspěchanou dobou? Na to se podívá sociolog Filip Vostal. A jaké to je být hodinářovým učněm? Otestujte si to na vlastní kůži, pokud se nebojíte manuální práce.

Centrum Ostravy s Porubou propojí i v letošním roce kyvadlová doprava, tzv. "vědecký bus". Pohodlně návštěvníky Noci vědců dopraví zdarma z Hladnova, přes centrum města až do Poruby (a zpět). "Tentokrát zájemce navíc poveze historický autobus Bobík, bez klimatizace, televizorů a wi-fi. Namísto vymožeností vám nabídneme řidiče s úsměvem, průvodčího s jízdenkami a nezapomenutelný zážitek," slibuje Jitřenka Navrátilová, koordinátorka Noci vědců v Ostravě.

V rámci programu na všech ostravských stanovištích budou organizátoři hlídat nařízená vládní opatření a ověřovat bezinfekčnost návštěvníků. Stačí, když se na jednom z míst prokážou negativním testem (PCR starý maximálně 7 dní, antigenní maximálně 72 hodin), certifikátem o očkování nebo potvrzením o prodělání nemoci. Organizátoři si je označí páskem, aby svou bezinfekčnost při návštěvě jiných budov nebo institucí v rámci Ostravy už nemuseli prokazovat. Ostravská univerzita dokonce umožňuje ve svých třech budovách samotestování. Od návštěvníků se také po celou dobu pohybu na budovách institucí očekává nošení respirátorů.

Zdroj: Technická univerzita Ostrava
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

AOPK: Věk nejstarších stromů na Pradědu a Králickém Sněžníku přesahuje 400 let

Dva výzkumy se zaměřily na nejcennější lesní ekosystémy v rezervacích v oblasti Pradědu a na Králickém Sněžníku. Pomocí analýzy letokruhů popisují, jak vybrané porosty vznikly. Zjišťují, jakou mají nyní strukturu a jaké organismy je obývají. ...

Epidemiolog Kynčl: V ČR se aktuálně nacházíme v sestupné fázi chřipkové epidemie

Nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky (ARI) v ČR v 8. kalendářním týdnu roku 2024 dosáhla hodnoty 1480 nemocných na 100 000 osob, c ...

Tři miliony klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny čeká letos výměna kartičky pojištěnce

V dubnu 2024 spouští VZP velkou výměnu průkazů pojištěnce. Nový průkaz s platností na dalších 10 let obdrží pojištěnci, kterým v letošním roce vyprší ...

Ostravská zdravotnické škola má nové moderní učebny a firmu dentální hygieny

Studenti Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Ostrava, mají nově zrekonstruované učebny a zázemí. Vzdělávat se nyní budou i v ...

Ministerstvo obrany znovu prodává řopíky i byt v Praze

Ministerstvo obrany vyhlásilo další výběrové řízení na zjištění zájemců o koupi nepotřebného nemovitého majetku (dále VŘ). V nabídce je celkem 33 polo ...

Pátek 1.3.2024
Moravskoslezský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes