OstravaDnes.cz
OstravaDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Hasiči představili svoji techniku několika tisícovkám návštěvníků na Dnech NATO 2021

19.09.2021
O záchranný spirálový rukáv modré barvy, visící z koše automobilové plošiny AP Bronto Skylift, byl největší zájem během prvního dne víkendových Dnů NATO 2021 v expozici Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK). Hasiči několikrát během soboty - s pomocí figuranta - předvedli, jak se lze pomocí tohoto rukávu dostat velmi rychle do bezpečí až na zem z výšky 30 metrů, což může být úroveň devátého až desátého patra bytového domu.
Foto: Tomáš Lacht, HZS Moravskoslezské­ho kraje
HZS MSK zde představil např. pásové obojživelné vozidlo Hägglunds BV 206 NGR, sloužící pro evakuaci či přesun osob v náročném horském, lesním či bahnitém terénu, a obojživelné vozidlo Argo 8x8 Avenger. Zájmu se těšil také bambi vak, který slouží k hašení požárů v podvěsu pod vrtulníkem. Hned vedle expozice HZS MSK vystavoval především cisternové zodolněné stříkačky (např. před výbuchem) Záchranný útvar HZS ČR.

U veškeré techniky byli přítomni zkušení hasiči, kteří odpovídali na nejrůznější dotazy návštěvníků, a to nejen ohledně vystavené techniky, ale i na dotazy týkající se života hasičů na stanicích a další mnohdy záludné otázky.

Na hlavní ploše Dnů NATO hasiči připravili v sobotu několika tisícovkám návštěvníků dvě ukázky nové extrémní soutěže FCC (Firefighter Combat Challenge), což je mladší a rychlejší varianta u nás známé soutěže TFA (Toughest Firefighter Alive - Nejtvrdší hasič přežije). Do cíle se dobíhá už do dvou minut, světový rekord je 1 minuta 14 sekund.

Závodník s aktivním přetlakovým dýchacím přístrojem a těžkou hadicí vybíhá na trati FCC po schodech na 12 metrů vysokou věž, vytahuje na laně druhou hadici, po seběhnutí posouvá údery kladivem 70 kg těžké závaží na vzdálenost 1,2 metru, následuje slalomový běh, roztažení zavodněného hadicového vedení a sražení terče proudem vody. Poslední činností je transport 80 kg těžké figuríny na vzdálenost 35 metrů.

Velmi živo bylo v sobotu ve stanu prevence HZS MSK a jeho okolí. Uvnitř řešili malí návštěvníci nejrůznější vědomostní a skládací úkoly s bezpečnostní problematikou, a pokud si opravdu nevěděli rady, rodiče, nebo preventisté a lektoři dlouhodobého vzdělávacího projektu Hasík jim vhodně napovídali. Za odměnu děti dostávaly omalovánky, pexesa či papírové vystřihovánky.

V okolí stanu hasičští preventisté vlídně zastavovali dospělé návštěvníky a dávali jim složitější otázky z požární prevence, evakuační problematiky a ochrany obyvatelstva s výběrem ze tří až čtyř možností odpovědi. Tak se podařilo v sobotu dopoledne jednomu preventistovi zastavit ministryni financí Alenu Schillerovou. Rychle vybrala správnou variantu odpovědi na otázku, jak nejlépe dýchat v zakouřeném pokoji (... nízko u země přes kapesník...) Za odměnu dostala papírovou Hasíkovu pokladničku ke slepení.

To odpolední příchod resortního ministra vnitra Jana Hamáčka do stanu prevence - v doprovodu generálního ředitele HZS ČR genmjr. Vladimíra Vlčka - se očekával. Při poslední návštěvě před dvěma lety (loni stan na letišti nebyl) odpovídal rychle a správně, letos se taktéž nenechal zahanbit. Na dotaz, jak daleko od lesního porostu můžeme rozdělávat oheň, vybral správnou variantu 50 metrů. Za odměnu dostal omalovánku, ihned ji věnoval okolostojícím dětem. Pak si ještě vyzkoušel brýle pro 3D virtuální realitu, uvnitř byla nahrána videa s hasičskou tematikou.

Zdroj: HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Nová ambulantní rehabilitace v havířovské nemocnici přivítá první pacienty

HAVÍŘOV - Po třinácti měsících náročných rekonstrukčních prací byla slavnostně otevřena nově zrekonstruovaná ambulantní rehabilitace. Cílem rekonstrukce bylo celkově prosvětlit a provzdušnit prostor a změnou prostorové dispozice umožnit novou ...

Moravskoslezský kraj je v České republice lídrem v podpoře sociálního podnikání

Žádný jiný kraj v České republice nepodporuje sociální podnikání v takovém rozsahu a s takovou kontinuitou, jako Moravskoslezský kraj. Také letos přis ...

Návštěvníci Ostrava Beach Pro vyšlapali na Oranžových kolech Nadace ČEZ přes 100 tisíc pro malé volejbalisty

Návštěvnicí prestižního beachvolejbalového turnaje Ostrava Beach Pro v sobotu v Dolních Vítkovicích vyšlapali na Oranžových kolech Nadace ČEZ přes 100 ...

AOPK: K pralesu Mionší se letos můžete vydat až v srpnu

Beskydy - Na naučnou stezku k nejznámějšímu beskydskému pralesu se letos můžete s průvodcem vydat až od 1. srpna. ...

Od neděle 9. června 2024 dojde k letním změnám jízdních řádů regionálních vlaků ČD

V neděli 9. června vstoupí v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních řádů. Ve většině regionů dojde jen k dílčím změnám, které zlepší nabíd ...

Neděle 16.6.2024
Moravskoslezský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes