OstravaDnes.cz
OstravaDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika, podnikání

Rozpočet Moravskoslezského kraje na rok 2021 je připraven

01.12.2020
S kolika penězi bude hospodařit Moravskoslezský kraj a jak s nimi naloží? Krajský rozpočet na rok 2021 je připraven a zveřejněn, občané se k němu mohou vyjádřit.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Návrh rozpočtu na rok 2021 je od 1. prosince zveřejněn na úřední desce krajského úřadu. Připomínky k němu mohou občané vyjádřit písemně a doručit je do 16. prosince 17 hodin na podatelnu krajského úřadu, nebo ústně na zasedání krajského zastupitelstva. To se bude konat 17. prosince.

Rozpočet Moravskoslezského kraje je navržen v celkové výši 9,863 miliardy korun. Počítá s příjmy 8,570 miliardy korun, které jsou oproti schválenému rozpočtu 2020 nižší o 1,626 miliardy korun. Snížení je vyvoláno hlavně plánovanými nižšími příjmy ze sdílených daní o 1,070 miliardy. Výdaje by pak měly dosáhnout 9,863 miliardy korun. Na pokrytí rozdílu, tedy 1,293 miliardy korun, využije kraj zejména úvěrové zdroje a také úspory vygenerované v roce 2020. Zadluženost kraje přesto zůstane na nízké úrovni, podíl dluhu k provozním příjmům by ke konci roku 2021 neměl překročit 10 procent.

Pokles příjmů z daní
"Sestavování rozpočtu kraje na rok 2021 zásadně ovlivnila pandemie koronaviru, s ní související propad ekonomiky a výrazný pokles příjmů z daní. A samozřejmě nové zákony v daňové oblasti. Snažili jsme se ho sestavit tak, abychom zajistili udržitelnost celé korporace, a zároveň naplňovali strategické dokumenty schválené krajským zastupitelstvem," uvedl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. Dodal, že na běžných výdajích utratí Moravskoslezský kraj v příštím roce 7,002 miliardy korun. Největší část půjde na provoz krajských příspěvkových organizací a na zajištění dopravní obslužnosti v regionu drážní a autobusovou dopravou, což jsou výdajové oblasti s nejvyšší prioritou.

Nízká zadluženost kraje
"Věříme, že se nám podaří významný výpadek příjmů krajského rozpočtu zvládnout. A to díky konzervativnímu stylu řízení krajských financí. Dlouhodobě totiž udržujeme nízkou zadluženost kraje, máme dobré provozní výsledky a vysoké hotovostní rezervy. Tuto naši obezřetnost ocenila a potvrdila i společnost Moody´s v rámci aktuálního ratingového hodnocení. Udržení výborného ratingu i do budoucna nám umožní získat potřebné úvěrové zdroje s nízkou úrokovou sazbou, tedy za lepších podmínek," řekl náměstek hejtmana pro finance a investice Jaroslav Kania.

Úvěr výhradně na investice
Aby mohl kraj dále pokračovat v započatých investicích, bude krajské zastupitelstvo na svém prosincovém zasedání zároveň s rozpočtem na rok 2021 schvalovat také úvěrovou smlouvu. Ta umožní čerpat finanční prostředky v letech 2021 až 2024 v celkovém objemu 3 miliard korun, a to výhradně na investice. "Jen díky novému úvěru budeme moci meziročně zvýšit výdaje na reprodukci majetku kraje, a to o 288 milionů korun. Bez využití nových úvěrových zdrojů by byl krajský rozpočet pro příští rok nesestavitelný," vysvětlil náměstek hejtmana Jaroslav Kania.

Investice za 2,861 miliardy korun
Pokud krajští zastupitelé navržený rozpočet 17. prosince schválí, bude Moravskoslezský kraj v příštím roce investovat zhruba 2,861 miliardy korun. "Kapitálové výdaje tvoří výdaje na akce spolufinancované z Evropské unie, počítáme ale i s investicemi z vlastních zdrojů. Z velkých investic v odvětví dopravy můžu uvést například pokračující rekonstrukci silnice II/479 ulice Těšínská, Ostrava II. etapa. Plánujeme také zahájit rekonstrukci a modernizaci silnice II/478 Klimkovice - Polanka nad Odrou - Stará Bělá, rekonstrukci a modernizaci silnice II/473 Šenov - Frýdek-Místek nebo rekonstrukci mostů přes řeku Odru na silnici II/479 Ostrava, ulici Opavské. V rozpočtu na rok 2021 jsou rovněž vyčleněny prostředky na projektovou a inženýrskou přípravu celkové rekonstrukce vzletové a přistávací dráhy Letiště Leoše Janáčka Ostrava," upřesnil Jaroslav Kania.

Rozvoj v kultuře
Dodal, že významné finanční prostředky poputují na rozvoj infrastruktury v oblasti kultury. "Bude dokončeno a zpřístupněno nové Muzeum automobilů TATRA v Kopřivnici a památník J. A. Komenského ve Fulneku, budou pokračovat práce na vybudování nové expozice Muzea Trojmezí v Jablunkově a na revitalizaci zámku Bruntál. Kraj bude pokračovat také v přípravě novostavby Moravskoslezské vědecké knihovny," vyjmenoval náměstek hejtmana Jaroslav Kania.

Investice v sociální oblasti
V sociální oblasti zahájí Moravskoslezský kraj rekonstrukci a výstavbu Domova Březiny, vybuduje tu pro klienty zcela nový objekt v energeticky pasivním standardu. Budou dokončeny práce na transformaci stávajícího areálu SAGAPO v Bruntále, začne výstavba domova pro seniory a domova se zvláštním režimem Kopřivnice, výstavba tří nových objektů domova pro osoby se zdravotním postižením v Krnově (Harmonie) a rekonstrukce objektu v Suchdolu nad Odrou pro sociální služby.

Rekonstrukce škol a výstavba dílen
"Rozpočet počítá i s investicemi do školství. Budeme pokračovat s výstavbou dílen pro praktické vyučování pro Střední odbornou školu ve Frýdku-Místku, s rekonstrukcí objektů Polského gymnázia či s rekonstrukcí budovy na Praskově ulici v Opavě," upřesnil náměstek hejtmana Jaroslav Kania.

Investice v nemocnicích
Ve zdravotnictví budou pokračovat stavební úpravy a přístavba pavilonu H Slezské nemocnice v Opavě a budou tu zahájeny stavební úpravy pavilonu L. Zrealizována bude také přístavba a nástavba rehabilitace v Nemocnici Třinec. Nemocnice ve Frýdku-Místku bude pokračovat v rekonstrukci hemodialýzy v budově S. "Vyčlenili jsme také peníze na stavební úpravy školních budov, pořízení zdravotnických přístrojů a další," dodal náměstek hejtmana Jaroslav Kania.

Zdroj: Moravskoslezský kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Ekonomika, podnikání

ČSÚ: Podíl licencovaných patentů je v Česku stále nízký

Celkový počet licencí na ochranu průmyslového vlastnictví dosáhl v minulém roce 890, nejvíce z nich připadlo na patenty. Firmy, vysoké školy a veřejné výzkumné instituce inkasovaly na poplatcích ze svých patentů celkem 3,4 mld. Kč, pouze 19,7 mil. ...

Emise nebezpečných látek zůstávají vyšší než před dvěma lety. Největší znečišťovatelé jsou uhelné elektrárny

Za největší znečišťovatele roku 2022 lze označit uhelné elektrárny. Kromě emisí oxidu uhličitého a jiných skleníkových plynů nebo plynů způsobujících ...

Zaměstnavatelé budou v roce 2024 zvyšovat mzdy o 5 až 10 procent

Po několikaměsíčních propadech reálných mezd se karty začínají obracet. Zaměstnavatelé již letos zvyšovali mzdy a budou v tom pokračovat i v roce 2024 ...

Od 1. ledna ČEZ Prodej výrazně zlevní domácnostem nefixované produkty. U elektřiny o více než 20 %

ČEZ Prodej přichází s dalším zlevněním ceníků. Od 1. ledna zlevní téměř dvěma milionům zákazníků z řad domácností nefixované ceníky elektřiny a plynu. ...

Česká národní banka varuje před pochybnou investiční firmou, na svém webu publikuje zfalšované dokumenty

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem "JTIS Group", který nabízí obchodování s měnovými páry (forex), akciovými ...

Úterý 5.12.2023
Moravskoslezský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes