OstravaDnes.cz
OstravaDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Pohornická krajina Karvinska se významně promění. Program POHO2030 má konkrétnější obrysy

21.07.2020
Před rokem vznikl krajský program POHO2030, který řeší transformaci pohornické krajiny Karvinska. Území mezi Karvinou, Orlovou a Havířovem se stane atraktivní oblastí, do které budou lidé jezdit za odpočinkem i zábavou, a která bude lákat také investory. V přípravě jsou nejrůznější projekty, které vznikají ve spolupráci s partnery programu.
Foto: poho2030.cz
"Jedním z důsledků těžkého průmyslu, se kterým se náš region bude muset vyrovnat, je také oblast pohornické krajiny Karvinska. Toto území, které má kolem 60 km2, koncepčně řeší program POHO2030. I přes složitou situaci, ve které se kraj po pandemii koronaviru nachází, považujeme tento program i nadále za důležitý a rozhodně ho nechceme strčit do šuplíku. Naopak, ve všech aktivitách a rozběhlých projektech pokračujeme a připravujeme vše potřebné k tomu, aby transformaci pohornické krajiny bylo možné financovat i z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci", uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a dodal, že 62 miliard korun z tohoto fondu využijí uhelné regiony České republiky, mezi které Moravskoslezský kraj patří vedle krajů Ústeckého a Karlovarského. Tyto prostředky vyčlenila Evropská unie na období 2021-2027.

Území pohornické krajiny má obrovský potenciál a představuje jedinečnou příležitost pro rozvoj, zviditelnění a změnu image Moravskoslezského kraje. Na potřebě transformace této oblasti se kromě vedení kraje shodli také primátoři měst, ředitelé klíčových firem a představitelé univerzit. Memorandum o spolupráci na obnově a rozvoji území podepsalo před rokem (17. července 2019) celkem 36 signatářů.

"S některými partnery už jednáme o konkrétních projektech. Velké plány jsou například v okolí šikmého kostela v Karviné-Dolech. Má tam vzniknout single trail pro cyklisty, prostor pro parkour, také se zde jedná o novém návštěvnickém centru. U Karvinského moře už město Karviná vybudovalo písečnou pláž s molem, dřevěnou převlékárnou, lehátky a lavičkami. My chceme přispět vznikem vodních atrakcí nebo parkourovým hřištěm. Rozpracovaných projektů je v této lokalitě opravdu spousta. POHO2030 taky například svými komentovanými prohlídkami rozšíří Technotrasu. Samozřejmostí je síť cyklostezek, která by měla území propojit s městy a důležitými místy nebo naučnou energostezkou. Velký potenciál mají také historicky cenné budovy Dolu Barbora, kde by se v budoucnu mohly konat různé kulturní a společenské akce," prozradil hejtman kraje Ivo Vondrák.

Koordinátorem celého procesu je od počátku krajská společnost Moravskoslezské Investice a Development (MSID). "Nyní dokončujeme a ověřujeme podklady pro přípravu větších projektů. Intenzivně se také prostřednictvím iniciace drobnějších aktivit v území snažíme do něj přitáhnout lidi, aby vnímali jeho atraktivitu. Věřím, že přítomnost lidí a jejich zájem o území pak dají smysl i dalším projektům, o kterých třeba ještě ani nevíme. MSID hodlá i nadále nabízet pomoc zejména v předprojektové přípravě a koordinaci projektů," dodal ředitel MSID Tomáš Kolárik. Zdůraznil, že program je velice zajímavý pro soukromé subjekty i z pohledu společenské odpovědnosti a různorodosti aktivit, které je možné v této lokalitě realizovat.

"Celá oblast má jedinečný potenciál pro rozvoj cestovního ruchu. Chceme, aby sem začali lidé jezdit ve svém volném čase, aby tu třeba chtěli strávit odpoledne nebo i celý den. To pak přiláká další investory, kteří zde začnou působit a pomohou tomu, co je hlavní ideou POHO2030. Udělat z této oblasti atraktivní a oblíbené místo, které začne žít svůj život a získá určitou prestiž. Proto jsou v tomto území plánované populární single traily, pumptracky a parkour sjezdy. Moderní atrakce nabídne i takzvané Karvinské moře, které bude ideální pro wake a jet surfové aktivity," přiblížil další plány kraje v oblasti POHO2030 náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj Jan Krkoška a zdůraznil, že projekty jsou odborně garantovány, aby byly v souladu s krajinářskou diverzifikací území a souzněly s vizí vzniku nového atraktivního území.

Kromě přípravy konkrétních projektů se za rok od podpisu memoranda program posunul i v dalších oblastech. Program a jeho vize byly prezentovány na odborných konferencích, do procesu byla zapojená řada českých i zahraničních firem působících v oblasti energetiky, finančnictví a bankovnictví, developmentu, kultury, sportu, podpory nebo rozvoje turistického ruchu.

Program POHO2030 aktivně prezentuje své výsledky i veřejnosti a snaží se ji do celého procesu zapojit. V současné době probíhá dotazníkové šetření zaměřené na zjištění aktuální image zmíněného území, definování konkrétních symbolů oblasti nebo ochotu veřejnosti zapojit se do procesu proměny. Výsledky budou k dispozici v září 2020.

POHO2030 přemění pohornickou krajinu na ekonomicky aktivní oblast, která bude kromě nových investic sloužit přírodě i lidem. Veškeré aktivity zde budou realizovány v souladu s principem udržitelnosti. Program POHO2030 je jedním ze strategických projektů Strategie rozvoje Moravskoslezského kraje na období 2019-2027, která byla schválená na konci minulého roku.
Zdroj: Moravskoslezský kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Matematická elita se vrací do Ostravy

Po roční pauze se na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity (PřF OU) opět shromáždí matematická elita, aby se zúčastnila Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka. Tato prestižní událost, která se koná od 12. do 14. dubna, přivítá ...

Moravskoslezský kraj opět podpořil slevové karty pro seniory a rodiny s dětmi

Moravskoslezský kraj pokračuje v podpoře slevových karet určených pro seniory a rodiny s dětmi. Tyto karty, známé jako Senior Pas a Rodinné pasy, nabí ...

Nová souprava ComfortJety přijíždí na české koleje. Cestující by mohly svézt ještě před létem

Už před létem by se první cestující mohli svézt v nejmodernějším vlaku Českých drah pro dálkové trasy ComfortJet. České dráhy počítají s jejich prvním ...

Spotřební daň na e-cigarety odstartovala, neokolkované náplně lze už sehnat pouze v doprodeji

Od 1. dubna 2024 začala platit nová spotřební daň na náplně do elektronických cigaret. Její současná výše je nastavena na 2,50 Kč na 1 mililitr náplně ...

Písek ze Sahary zasáhl Česko. Meteorologové vyhlásili smogovou situaci

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu vyhlásil smogovou situaci pro Jihočeský kraj a Vysočinu, a později i pro Moravskoslezský kraj a Brno. ...

Sobota 13.4.2024
Moravskoslezský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes