OstravaDnes.cz
OstravaDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Bezpečnostní rada kraje: na místě je obezřetnost, ne panika

03.03.2020
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ - Bezpečnostní rada Moravskoslezského kraje jednala o situaci ohledně koronaviru. Je nutné, aby byl na možnou nákazu koronavirem kraj připravený. Stejně důležité je zbytečně nevyvolávat paniku. V součinnosti s Krajskou hygienickou stanicí MSK se sídlem v Ostravě a krajskými složkami Integrovaného záchranného systému vydal Moravskoslezský kraj doporučení, jak mají občané i organizace v kraji postupovat.
Foto: msk.cz
"Situaci kolem šíření koronaviru COVID-19 samozřejmě aktivně sledujeme a jsme ve velmi úzkém kontaktu s Krajskou hygienickou stanicí Moravskoslezského kraje. Virus už se dostal do Česka, je pravděpodobné, že se objeví i v Moravskoslezském kraji. Bude důležité přijmout veškerá možná opatření, aby se šíření viru co nejvíce minimalizovalo. Dnes se sešla Bezpečnostní rada Moravskoslezského kraje, na které jsme společně s Krajskou hygienickou stanicí, se zástupci města Ostravy a představiteli všech složek Integrovaného záchranného systému určili konkrétní opatření," uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Dodal, že v pondělí 2. března 2020 krajští radní schválili, že v krajském rozpočtu vyčlení 10 milionů korun, které budou k dispozici pro operativní řešení situace a na ochranu občanů před nákazou.

"Žádáme všechny občany, kteří navštívili rizikové oblasti, aby o své cestě telefonicky z domova informovali krajské hygieniky. Krajská hygienická stanice zřídila speciální non-stop infolinku, na kterou se mohou občané kdykoliv obrátit. Odborníci jim poradí, jak postupovat ať už při návratu z míst, kde se koronavirus objevil, nebo i v případě podezření na nákazu," oznámil hejtman kraje Ivo Vondrák. Upřesnil, že lidé mohou volat na čísla 595 138 118, 595 138 119 a 595 138 147, je možné také využít linku 112 (od 3. března 2020), která je propojená přímo s epidemiology.

Na tyto linky se mají obracet i všechny veřejné organizace a obce, které od Bezpečnostní rady kraje dostaly instrukce, že je bezpodmínečně nutné být s Krajskou hygienickou stanicí v úzkém kontaktu a vždy postupovat podle jejích pokynů.

Moravskoslezský kraj vyhlásil zákaz návštěv v nemocnicích, domovech seniorů i ostatních sociálních zařízeních, které zřizuje. Jde o opatření, které má chránit nejen hospitalizované pacienty, klienty domovů, ale i jejich zaměstnance a zdravotníky. "Zákaz návštěv se netýká dětských oddělení v nemocnicích. Tam platí pouze omezení, dítě může jeden z rodičů navštívit," vysvětlil hejtman kraje Ivo Vondrák a dodal, že Bezpečnostní rada kraje zákaz návštěv důrazně doporučila i zřizovatelům ostatních zařízení.

Pokyny obdrželi také ředitelé všech škol v regionu. Dostali doporučení evidovat žáky, kteří pobývali v oblastech označovaných za ohniska nákazy. "Tyto děti by měly zůstat na doporučované dva týdny doma. Některé školy mají bohužel naplánované lyžařské výcviky v Itálii. Je jistě v zájmu nejen škol, ale také rodičů zbytečně neriskovat zdraví dětí a zájezdy zrušit. Ostatně cesty do rizikových oblastí nedoporučujeme nikomu," řekl hejtman kraje Ivo Vondrák.

Všechna zdravotnická zařízení v regionu mají od Krajské hygienické stanice přesné instrukce, jak v případě podezření na nákazu reagovat a jak přesně postupovat. Na všech příjmových ambulancích krajských nemocnic byl navýšen počet osobních ochranných pomůcek a dezinfekčních prostředků. Zdravotníci byli proškoleni, jak v případě podezření na nákazu koronavirem jednat.

"V Moravskoslezském kraji mají tři nemocnice infekční oddělení, všechna byla uvedena do stavu zvýšené pohotovosti. Tato oddělení jsou v Nemocnici s poliklinikou Havířov, ve Slezské nemocnici v Opavě a ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Celkově mají k dispozici 146 infekčních lůžek. V Opavě jich je padesát, dvacet je v provozu v Havířově, kde mají dalších dvacet lůžek rezervních. Fakultní nemocnice Ostrava pak na infekčním oddělení disponuje 56 lůžky," vypočítal hejtman kraje Ivo Vondrák.

Odebrané vzorky se původně testovaly pouze v Praze, což výrazně prodlužovalo dobu, než se lékař i pacient dozvěděli, zda je podezření odůvodněné. Celý proces trval v průměru 24 hodin. Na základě dohody kraje s Ministerstvem zdravotnictví jsou nově odebrané vzorky posuzovány také ve Zdravotním ústavu se sídlem Ostravě, jejich vyhodnocení trvá 4 až 6 hodin.

"Určitě je na místě lidem připomínat, že je důležité, aby se sami snažili předejít možné nákaze. Rozhodně nechceme šířit paniku, ale není od věci, aby se lidé zaměřili na hygienu, používali dezinfekční gely a vyhýbali se kontaktu s lidmi, kteří jsou nemocní. Bezpečnostní rada také doporučila zrušit konání veřejných akcí, na kterých se má sejít nad 500 lidí," řekl hejtman kraje Ivo Vondrák a dodal, že zvýšená hygienická opatření už byla zavedena i na krajském úřadě.

"Rozšířili jsme pravidelný úklid, virucidními dezinfekčními prostředky jsou pravidelně čištěny podlahy, kliky na dveřích a sedačky na chodbách. Od minulého týdne jsou na recepci, v podatelně, pokladně a v jídelně dezinfekční prostředky na ruce. V nejbližších dnech budou dezinfekce k dispozici také na sekretariátech a na chodbách krajského úřadu," řekl ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza a doplnil, že dalším důležitým opatřením jsou takzvané home office pro některé zaměstnance úřadu. "Se zaměstnanci, kteří se vrátili z rizikové oblasti výskytu koronaviru, jsme se domluvili, že si práci vezmou domů a po dobu dvou týdnů raději na úřad nebudou chodit. Je to preventivní opatření, které vychází z doporučení Krajské hygienické stanice. Takto na dálku bude pracovat 11 zaměstnanců. Je to oboustranně výhodné opatření, kterým chceme chránit více než 600 ostatních pracovníků úřadu," řekl ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza.
Autor: Moravskoslezský kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

V loňském roce zaplatila VZP za léčbu hemofilie téměř miliardu korun

Hemofilie je vzácné dědičné onemocnění, které se projevuje poruchou srážlivosti krve. Vloni se s ním léčilo 1326 klientů VZP (dvakrát více mužů). Léčba hemofilie patří k těm nejnákladnějším, VZP za ni v loňském roce zaplatila rekordních 989 milionů ...

AOPK: Obnova mokřadních biotopů v přírodní rezervaci Kotvice pokračuje

V chráněné krajinné oblasti Poodří začala na počátku března rozsáhlá obnova mokřadních biotopů v přírodní rezervaci Kotvice. ...

Matematická elita se vrací do Ostravy

Po roční pauze se na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity (PřF OU) opět shromáždí matematická elita, aby se zúčastnila Mezinárodní matematické ...

Moravskoslezský kraj opět podpořil slevové karty pro seniory a rodiny s dětmi

Moravskoslezský kraj pokračuje v podpoře slevových karet určených pro seniory a rodiny s dětmi. Tyto karty, známé jako Senior Pas a Rodinné pasy, nabí ...

Nová souprava ComfortJety přijíždí na české koleje. Cestující by mohly svézt ještě před létem

Už před létem by se první cestující mohli svézt v nejmodernějším vlaku Českých drah pro dálkové trasy ComfortJet. České dráhy počítají s jejich prvním ...

Pondělí 22.4.2024
Moravskoslezský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes