OstravaDnes.cz
OstravaDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Dům umění

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: DU V Sulc 1008 od GVUO Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Dům umění byl poprvé otevřen 13. května 1926, a nachází se v centru města na Jurečkově ulici. Jednopatrová budova v duchu funkcionalistického a konstruktivistického slohu je sídlem Galerie výtvarného umění v Ostravě. Dnes patří mezi skvosty ostravské moderní architektury.

Základní uspořádání budovy bylo již předem naznačeno směrnicemi stavebního programu: v přízemí měl být velký a malý výstavní sál, přednáškový sál s příslušenstvím, šatna a část administrativní; první patro bylo určené pro stálou galerii, dva ateliéry a klubovnu. V suterénu měl být byt správce domu a podle původního projektu umělecko-průmyslové dílny. Podoba dnešní architektury se však značně odlišuje od soutěžních návrhů, vedoucích k stále čistější puristické koncepci.

Bylo doporučeno, aby kanceláře o menší výšce než sály byly umístěny mimo hlavní komunikaci návštěvníků. Nejzávažnějším problémem se stalo osvětlení sálů. Osvětlení shora však u nás ještě nebylo tak běžné a ani se s ním nepočítalo v prvním předkládaném návrhu. S těmito všemi podmínkami se architekti Fiala a Wallenfels dobře vypořádali.

Jedinečné postavení v dobové architektuře spočívá zvláště v použití lucernového osvětlení velkých sálů, které zajišťuje ideální přístup denního světla k vystavovaným předmětům, jak to můžeme pozorovat v nezměněné podobě dodnes.

V galerii se nachází sbírky evropského umění, především v oblasti italského a nizozemského umění období mezi lety 1500-1800, malířství 19. a 20. století střední Evropy, a také sbírky ruského malířství, které představují nejvýznamnější sbírku po Národní galerii v Praze.
České umění 19. ? 20. století patří mezi nejvýznamnější součást galerie a řadí se k předním sbírkám České republiky.

Otevírací doba:
Úterý - Neděle / 10:00-13:00 * 13:30-18:00

Mapa:

Ostrava a okolí - další tipy na výlet


Zřícenina hradu Hukvaldy

Na kopci nad obcí Hukvaldy, uprostřed obory plné daňků a muflonů se tyčí z dálky viditelné, rozsáhlé hradní opevnění hradu Hukvaldy. je jedním z největších hradů na Moravě. Založen byl před rokem 1285 Jindřichem z Příbora a Hukvald. Byl budován postupně v průběhu pěti staletí až do poloviny 18. století, kdy jeho nepřístupná poloha a míra pohodlí v hradních prostorech zavinila jeho opuštění a postupnou přeměnu v ruinu.

Další info »

Zoologická zahrada Ostrava

Zoologická zahrada, se nachází v ostravské Stromovce na území městského obvodu Slezská Ostrava. Historie vzniku ostravské zoologické zahrady je úzce spjata s aktivitami horníků dolů Zárubek a Alexander při budování tzv. Hornického sadu v Ostravě - Kunčičkách. Sad začal vznikat v r. 1948 na šestihektarovém pozemku poblíž dolu Alexander. Vzniklý přírodní park sloužil k rekreaci.

Další info »

X Laser Game - Ostrava

Laser Game je pohybově zábavná společenská aktivita s prvky sci-fi. Hra je určena téměř pro všechny bez rozdílu věku či pohlaví. Hru doporučujeme hráčům od 8 let, horní hranice není stanovena :) Když přijdete na X Laser Game poprvé, dostanete stručnou, ale kompletní instruktáž, domluvíte se jakou herní variantu zvolíte, nasadíte vesty, popadnete zbraně a jde se na to. Standartní délka hry je 15 minut a ač se to zdá málo, věřte, že se zahřejete a výborně pobavíte.

Další info »

Zámek Bruntál

V centru města Bruntálu se nachází jedna z nejvýznamnějších památek regionu, Bruntálský zámek. Jeho dnešní podoba je výslednicí pět století probíhajícího historického a stavebního vývoje, v jehož průběhu byl původně pozdněgotický hrad renesančně přebudován a rozšířen, na sklonku 18. století barokně přestavěn a v 19. a počátkem 20. století dále upravován. Zámek má netradiční dispozici ve tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím a hodinovou věží.

Další info »

Státní zámek Hradec nad Moravicí

Zámek Hradec nad Moravicí sídlí ve stejnojmenném městě, v okrese Opava. Původně královský přemyslovský hrad, byl opakovaně přestavován renesančně, barokně i empírově. Rozsáhlý areál s parkovou úpravou má dvě části, Bílý zámek, ve kterém si lze prohlédnout nádherně zařízené pokoje a přístavbu novogotické části Červený zámek, spolu se vstupní branou a Bílou věží z 19. stol.

Další info »

Hrad Starý Jičín

Zřícenina hradu Starý Jičín, z počátku 13. století, se vypíná na Starojickém kopci, nedaleko Nového Jičína. Byl postaven na místě původní dřevěné tvrze. Hrad měl funkci vojenskou, z malé části snad i správní a odpočinkovou. Patrně již kolem r. 1230 získal Starý Jičín s okolím Arnold z Hückeswagenu, šlechtic pocházející z Porýní, jenž zastával dosti významné místo v družině Přemysla Otakara I.

Další info »
Pondělí 22.4.2019
Moravskoslezský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.